Müthiş stadın %98'i bitti! Açılıyor...

 •  
  113
  Müthiş stadın %98'i bitti! Açılıyor... 1.resim


  Gençlik ve Spor Bakanlığı ile  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca Diyarbakır'da yaptırılan 33  bin seyirci kapasiteli "engelli dostu" stadın yüzde 98'i tamamlandı.


 •  
  213
  Müthiş stadın %98'i bitti! Açılıyor... 2.resim


   Merkez Kayapınar ilçesinde, 158 bin metrekare alanda Diyarbakır'ın  yanı sıra bölgeye de hizmet verecek UEFA ve FIFA standartlardaki 33 bin seyirci  kapasiteli stat, 2 ay sonra hizmete açılacak. Konfor açısından Türkiye'nin sayılı  stadyumları arasında yer alacak 6 katlı tesisin dış cephe kaplaması ile çim serme  işlemleri sona erdi.

 •  
  313
  Müthiş stadın %98'i bitti! Açılıyor... 3.resim


  Skorboard, restoran, kafeteryalar, VIP salonları, basın tribünü,  otopark, seyirci ve sporcu girişi gibi alanları en uygun şekilde tasarlanan,  alttan ısıtmalı olacak stadyumda, 306'sı engelli aracı olmak üzere 2 bin 340 araç  kapasiteli park yeri bulunacak. Kendileri için ayrılan yerlere araçlarını park  edecek engelliler, 21 asansörü kullanarak istedikleri katta karşılaşmaları  izleyebilecek.

 •  
  413
  Müthiş stadın %98'i bitti! Açılıyor... 4.resim


  Maliyeti 150 milyon lira

  Tesiste incelemede bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür  Yardımcısı Dursun Türk, AA muhabirine, Bakanlık olarak Türkiye genelinde 36 stat  projesi yürüttüklerini söyledi.

  Bunlardan 15 tanesinin tamamlandığını, 11'inin yapımının sürdüğünü,  diğerlerinin ise ihale hazırlıklarının devam ettiğini aktaran Türk, Diyarbakır  Stadyumu'ndaki fiziki gerçekleşmenin yüzde 98'e ulaştığını aktardı.