"500 bin gencimizi sosyal çalışmayla tanıştıracağız"

EKONOMİ - MİLLİYET - 13 Haziran 2018, 17:52

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Sosyal Çalışma Programı" ile üniversiteli gençlere yaz dönemlerinde çalışma imkanı sağlayacaklarını belirterek, "500 bin gencimizi sosyal çalışma ile tanıştıracağız. 2023 yılına kadar her yıl, 81 ildeki üniversitelerimizin 18-25 yaş aralığındaki öğrencileri ilk defa sigortalı yaparak sosyal sigorta sistemine de dahil etmiş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yazılı açıklamasında, ortak sorumluluk ve farkındalık  bilinciyle sosyal çalışma olgusunu benimseyen genç nesillerin geleceği tasarlayan  adımlarıyla Türkiye'nin hedeflerini daima daha ileriye taşıyacağına belirtti.

Bu kapsamda yeni bir programın hayata geçirileceğini açıklayan  Sarıeroğlu, "Üniversiteli gençlerimizin sosyal sorumluluk bilincini yükseltmek ve  ülkesi için değer üreten bireyler olmalarına katkıda bulunmak adına 'Gençler için  Sosyal Çalışma Programı'nı başlatıyoruz." ifadesini kullandı.

Programla 500 bin gencin sosyal çalışmayla tanışacağını vurgulayan Sarıeroğlu,  şunları kaydetti:

"2023 yılına kadar her yıl, 81 ildeki üniversitelerimizin 18-25 yaş  aralığındaki öğrencileri ilk defa sigortalı yaparak sosyal sigorta sistemine de  dahil etmiş olacağız. Şehirlerin coğrafi ve sosyal durumlarına göre gençler; ağaç  dikimi, yaşlı bakımı, sosyal hizmetler, eğitmenlik, mentorluk  gibi işleri  yaparak, bir yandan cep harçlığı biriktirecek bir yandan da toplum yararına  çalışmış olacaklar. Bu programa katılacak olan gençlere 1 aylık hizmetleri  sonunda net asgari ücret tutarında ödeme yapılacak. 7 milyon üniversite öğrencisi  için bulunmaz bir fırsat olan bu programla, öğrencilerimiz eğitim aldıkları  şehirlere daha okurken hizmet etmiş olacak ve yaşadıkları şehirlere olan  aidiyetleri güçlendirilecektir."

"Liseli gençlere eğitmenlik, yaşlılara yoldaşlık"

Açıklamasında gençlerin sosyal çalışma kapsamında yapabileceği işlere  ilişkin de bilgi veren Bakan Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"Gençlerimiz sosyal çalışma kapsamında üniversiteye hazırlanan liseli  kardeşlerine eğitmenlik, sosyal hizmet modellerinden yararlanan evlatlarımıza  mentorluk, huzurevlerindeki yaşlılarımıza yoldaşlık, belediyelerin gençlik  kamplarında koçluk, folklor hocalığı, çocuklarımıza kodlama öğretmenliği dahi  yapabileceklerdir.  Bu modelin özel sektörü de özendirmesini ve buna benzer  programları hayata geçirmesini bekliyoruz. Her üniversite kendi ormanını, her STK  kendi çocuk yaz kampını bu modelle yaparsa sosyal çalışmayı deneyimleyen  gençlerimiz Türkiye'nin geleceğini daha aydınlık günlere taşıyacaklardır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da  partinin bugün Trabzon'da düzenlenen mitinginde, gençlere yaz döneminde asgari  ücret karşılığında çalışma imkanı getireceklerini açıklamıştı.

Erdoğan, "Gençlerimize yeni bir müjdemiz var. Önümüzdeki dönemde her  yıl, 100 bin gencimize eğitimlerini sürdürdükleri şehirde yaz tatilinde 3 aylık  dönemde asgari ücret karşılığında sosyal çalışma imkanı getiriyoruz." ifadelerini  kullanmıştı.Kaynak: www.milliyet.com.tr
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında - MİLLİYET internet sitesinden, hiçbir editoryal müdahalemiz olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.